Rehabilitacja w Warszawie – jak pomóc choremu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rehabilitacja w Warszawie, czyli co można zrobić, by pomóc ciężko chorej osobie? Jaki sprzęt jest konieczny, by zwiększyć jej komfort życia i poprawić stan zdrowia? Skąd wziąć dofinansowanie? Odpowiadamy na te pytania!

Rehabilitacja – jaki sprzęt do rehabilitacji wybrać?

Istnieją sytuacje, gdy wskutek poważnej choroby osoba zostaje unieruchomiona, tymczasowo lub na stałe. Niezbędna rehabilitacja może się odbywać na terenie szpitala lub w warunkach domowych. Aby zapewnić choremu jak najlepsze warunki, konieczny jest wynajem lub zakup specjalistycznego sprzętu.

Sprzęt do rehabilitacji, który jest łatwo dostępny na polskim rynku (zarówno w specjalistycznych sklepach, jak i w wypożyczalniach) to:

  • balkoniki, chodziki, kule,
  • łóżka rehabilitacyjne,
  • materac przeciwodleżynowy,
  • wózki inwalidzkie.

Warto się zastanowić jednak, czy korzystniejszy dla nas będzie wynajem, czy zakup takiego sprzętu.

Rehabilitacja – lepiej kupić czy wynająć sprzęt do rehabilitacji?

Jeśli choroba, która spowodowała unieruchomienie, jest przewlekła i po kilku miesiącach rehabilitacji chory wróci do poprzedniego stanu zdrowia, o wiele korzystniejszy finansowo jest wynajem niż zakup. Przede wszystkim pod kątem finansowym. Przykładowo, na terenie Warszawy można wynająć łóżka rehabilitacyjne już od 120 złotych miesięcznie. Zakup takiego łóżka na stałe kosztowałby nabywcę kilkukrotnie więcej.

Jeśli jednak chory zostaje unieruchomiony na stałe, konieczna jest całkowita przebudowa mieszkania tak, by jak najbardziej ułatwić mu życie oraz zakup łóżka rehabilitacyjnego lub innego sprzętu do rehabilitacji. Ceny takiego sprzętu mogą wynosić około 2 – 3 tysiące złotych, w zależności od tego, czy jest on używany, czy zupełnie nowy.

Rehabilitacja – czy sprzęt jest dofinansowany przez NFZ?

Część sprzętu do rehabilitacji można zakupić, korzystając z dofinansowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety dofinansowaniu nie podlegają łóżka rehabilitacyjne, ale można się zwrócić o pomoc do innych jednostek, np. PCPRu. Jeśli odpowiednio uzasadnimy wniosek, możemy otrzymać nawet do 60% wnioskowanej kwoty, co znacząco odciąży domowy budżet! Do takiego wniosku należy zawsze dołączyć odpowiednie zaświadczenie od lekarza oraz oświadczenie o niepełnosprawności. W wielu sytuacjach niezbędne jest także zaświadczenie o dochodach uzyskiwanych przez osobę niepełnosprawną lub jej opiekuna.