Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć

Niniejszy artykuł pod tytułem Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W mediach cały czas głośno o wirusie, który opanował Chiny, a także szybko zaczął rozprzestrzeniać się na terytorium pozostałych państw. Cały czas pojawiają się doniesienia o nowych zachorowaniach i właśnie w związku z tym warto wiedzieć, jak najwięcej o koronawirusie, który jest przyczyną rosnącej paniki.

Na samym początku warto wspomnieć, czym w ogóle jest sam koronawirus. Jest to wirus, który wywodzi się właśnie z rodziny koronawirusów. W skład jego rodziny wchodzi wiele różnych wirusów, które odpowiedzialne są za wywoływanie odmiennych chorób oraz objawów. Wirusy z tej rodziny mogą powodować zwykłe przeziębienia, ale także być bezpośrednią przyczyną ciężkiego ostrego zespołu oddechowego określanego mianem SARS. Koronawirus 2019-nCoV, bo tak brzmi jego pełna nazwa, po raz pierwszy został wykryty w Wuhan, czyli mieście leżącym w Chinach.

Jakie objawy daje zarażenie koronawirusem 2019-nCoV?

Do najpopularniejszych objawów chorobowych należą typowe objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak kaszel, pogłębiające się duszności, a także gorączka. Tego typu objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu od 2 do 14 dni od wystąpienia zakażenia.

W jaki sposób przenoszony jest ten wirus?

Jest to jedna z najważniejszych informacji, ponieważ dzięki tej wiedzy można próbować w pełni uchronić się przed zarażeniem koronawirusem. Warto więc mieć świadomość, że koronawirusy są rodziną wirusów, które mogą wystąpić u wielu gatunków ssaków. To z tego powodu, gdy pojawiły się pierwsze zakażone osoby, uważano, że ma to ścisły związek z przebywaniem ze zwierzętami. Faktycznie w rzadkich przypadkach koronawirusy mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi, a później już analogicznie z człowieka na człowieka.

W jaki sposób można chronić się przed zarażeniem?

W tej chwili nie ma jeszcze na rynku żadnej szczepionki, która mogłaby uchronić przed zachorowaniem. Do tej chwili nie pojawiły się żadne niepokoje, które mogłyby świadczyć o tym, że koronawirus przedostał się do Polski. W związku z tym nie ma żadnych podstaw do obawiania się o własne zdrowie. Osoby, które podróżują, zwłaszcza do krajów azjatyckich, z całą pewnością powinny unikać dużych skupisk ludzi oraz miejsc, gdzie przetrzymywane są zwierzęta, zarówno żywe, jak i martwe. Lepiej zrezygnować z odwiedzania targów oraz hodowli. Dodatkowo coraz częściej pojawiają się zalecenia ku temu, aby przed podróżą do Chin przyjąć dawkę szczepionki przeciwko grypie. Najlepiej maksymalnie na dwa tygodnie przed planowanym terminem wyjazdu w tamte regiony świata.

Odwiedź portal e-arteria.pl, z którego dodatkowo dowiesz się jak dbać o swoje zdrowie.