Czy tatuaż jest zdrowy dla skóry

Niniejszy artykuł pod tytułem Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Tatuaże to jedna z najbardziej popularnych opcji ozdabiania ciała. I choć wiele osób się na nie decyduje to wokół nich krążą liczne kontrowersje. Sprawdź, czy tatuaż jest szkodliwy dla naszego zdrowia i skóry czytając ten artykuł.

Jak wygląda proces adaptowania się tuszu w skórze?

Jak wiadomo tatuaż powstaje poprzez wprowadzenie do skóry właściwej barwnika czyli tuszu. Tatuator, więc musi uszkodzić skórę robiąc dosłownie ranę, aby tatuaż był trwały. Wykonując dziarę w pierwszej warstwie skóry po upływie 4 tygodni po wtłoczonym pigmencie nie byłoby śladu, ponieważ skóra ulega procesowi starzenia i łuszczenia się. Tatuowanie w głębszych warstwach choć spotyka się z pewnym niezadowoleniem organizmu poprzez wysyłanie limfocytów to barwnik jest na tyle duży, że nie zostaje on rozbity i wchłonięty. Limfocyty w tym przypadku otaczają tusz uniemożliwiając mu przedostanie się do innych miejsc, a także wypłynięcie na powierzchnie skóry. Dzięki temu tatuaż zostaje z nami do końca życia.

Tatuaże – to ryzyko?

Jak wszystko co jest związane z przerywaniem ciągłości naskórka wiąże się z pewnym ryzykiem. Tak samo jest z tatuowaniem, dlatego każdy kto myśli o wykonaniu sobie tatuażu powinien wiedzieć jakie płyną z tego konsekwencje z medycznego punktu widzenia.

Komplikacje – Tak, zdecydowanie mogą wystąpić powikłania. Tatuaż nawet wykonany przez profesjonalistę może się zagoić nie tak jak trzeba. Na to mogą wpłynąć personalne skłonności organizmu na proces regeneracji.

Alergia – Tatuaż może wywołać alergię, a może to wynikać z uczulenia na któryś ze składników użytego tuszu. Zawsze przed wykonaniem dziary skonsultuj z tatuażystą jaki skład ma tusz, którym będziesz tatuowany, aby uniknąć niebezpiecznej reakcji alergicznej.

Tatuaż, a nowotwór skóry? Jak tatuaż działa na naszą skórą?

Naukowcy przeprowadzali wiele badań dotyczących tuszów używanych do wykonywania tatuaży i jednogłośnie stwierdzili, że mogą one wpływać na pojawienie się nowotworu. Szczególnie nie pokoi ich benzopiren, który znajduje się w najczęściej używanych czarnych tuszach. Substancja ta jest uznana za rakotwórczą, a testy były przeprowadzane na zwierzętach w warunkach laboratoryjnych. Oprócz tego udowodnili, że sama igła podczas używania wyzwala rakotwórcze metale do skóry.

Wszystko jest dla ludzi, a ciągły rozwój pozwolił stworzyć wegańskie tusze, a od 1 stycznia 2022 roku tatuator ma obowiązek pokazać klientowi skład tuszu. Warto jednak widzieć z czym wiąże się wprowadzanie tuszu pod skórę podczas tatuowania.