Pudła treningowe – zadbaj o swoją sprawność

Niniejszy artykuł pod tytułem Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Właściwa suplementacja diety jest bardzo ważna dla osób aktywnych fizycznie. Co wspólnego z aktywnością fizyczną mają pudła treningowe? Do czego je można wykorzystać? Zapraszamy do lektury!

Dieta dla sportowców

Dieta dla osób uprawiających intensywnie sport różni się znacznie od diety osób mniej aktywnych fizycznie. Podczas treningu spalane są duże ilości węglowodanów, po wysiłku organizm jest osłabiony i mogą występować niedobory wielu substancji odżywczych. Najważniejsze składniki pokarmowe diety dla sportowców to białko oraz węglowodany, warto również stosować specjalne suplementy diety, czyli preparaty, których zadaniem jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych, zwiększenie skuteczności sportowych treningów i poprawienie kondycji.

Zadaniem suplementów jest przyspieszenie regeneracji tkanki mięśniowej, wzmocnienie układu kostnego i stawów, a także poprawa działania układu pokarmowego. Regularnie stosowane mogą one pomóc zwalczyć zmęczenie w trakcie treningów, a także przyspieszyć wzrost masy mięśniowej. Warto zaznaczyć, że nie są to produkty o działaniu leczniczym, suplementy dietowe nie powinny być także traktowane jako zamiennik dla odpowiednio zbilansowanej diety. Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety.

Suplementy dla sportowców są dostępne bez recepty. Można je kupić w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, a także w aptekach. Ceny takich odżywek różnią się, w zależności od składu danego specyfiku.

Najczęściej w suplementach dla sportowców można znaleźć następujące substancje:

  • aminokwasy BCAA – zestaw aminokwasów złożony z leucyny, waliny i izoleucyny zabezpiecza układ mięśniowy, usprawnia proces syntezy białek, a także wspomaga pozyskiwanie przez mięśnie energii,
  • beta – alanina – substancja ta ma właściwości antyoksydacyjne, jest stosowana często w kulturystyce, sportach wytrzymałościowych, a także przez biegaczy,
  • kofeina – to najlepiej przebadany ze wszystkich suplementów, kofeina jest stosowana we wszystkich sportach, ponieważ zwiększa sprawność i wydolność motoryczną, stymulant ten może być przyjmowany w różnych formach, np. w postaci żelu lub napoju,
  • kreatyna – przyjmowanie tej popularnej substancji pomaga zbudować siłę i masę mięśniową, jest ona w szczególności stosowana przez sportowców uprawiających sporty siłowe.

Preparaty te mają dużą zawartość białka, a ich przyjmowanie sprzyja intensywnym treningom i regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym.

PAMIĘTAJ: ponieważ suplementy nie podlegają prawu farmaceutycznemu, należy ostrożnie wybierać preparaty suplementów i stosować tylko te substancje, których działanie zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Warto w tym celu zasięgnąć opinii dietetyka, lekarza lub profesjonalnego trenera sportowego.

W czym można przechowywać proteiny i odżywki?

Suplementy diety dla sportowców występują najczęściej w postaci tabletek, proszku lub w formie płynnej. Można je dodawać do codziennych posiłków, a także przyrządzać na ich bazie sportowe koktajle. Niektóre z nich przyjmuje się przed treningiem, inne mają za zadanie wzmocnić ciało po wysiłku. W czym przechowywać odżywki i proteiny konieczne do przeprowadzenia treningu? Czym są tzw. pudła treningowe?

Pudła treningowe – co to takiego?

Do pudełek treningowych zaliczane są między innymi tzw. pillboxy. To pudełka z przegródkami, które pełnią funkcje mini-organizerów, można w nich przechowywać różnego rodzaju suplementy i leki. Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są także kartonowe opakowania na suplementy oraz foliopaki, w których wysyłają je ich producenci. Dzięki takim opakowaniom produkty są chronione przed uszkodzeniem w trakcie transportu, utrzymują długo świeżość oraz prezentują się estetycznie.

Bogaty wybór opakowań detalicznych i foliopaków można znaleźć między innymi w ofercie polskiej firmy Packhelp. Firma ta zajmuje się produkcją opakowań różnego rodzaju zarówno tych klasycznych, jak i oryginalnych, spersonalizowanych zgodnie z wolą i preferencjami klienta. Na foliopaku lub kartonowym opakowaniu można nadrukować logotyp producenta, lub klubu fitness. Takie opakowanie sprawdzi się doskonale jako markowe i profesjonalne pudełko do przechowywania artykułów treningowych!

Zanim zaczniesz przyjmować suplementy

Zanim sportowiec zacznie przyjmować suplementy, powinien on zapoznać się z najważniejszymi zasadami suplementacji sportowej. Brak wiedzy odnośnie zażywanych substancji można bowiem przypłacić niemałymi kłopotami ze zdrowiem.

Zanim sięgniesz po suplementy:

  • zastanów się, czy w ogóle potrzebujesz tego rodzaju uzupełnienia diety – w jakim celu chcesz stosować suplementy?
  • skonsultuj wybór substancji, a także dawkowanie, z doświadczoną osobą, która posiada wiedzę oraz doświadczenie z zakresu układania diety i planowania treningów sportowych,
  • ustal plan suplementacji, w oparciu o aktualnie stosowaną dietę dla sportowca, a także nawyki żywieniowe,
  • czytaj etykiety i opisy produktów, przestrzegaj w szczególności zaleceń związanych z dawkowaniem danego suplementu.