Badania jakie musisz zrobić zanim zajdziesz w ciążę

Kiedy padnie decyzja o staraniu się o potomstwo wato pamiętać, że nasze zdrowie jest teraz najważniejsze. Zanim z partnerem rozpoczniecie starania, przebadajcie się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia starań. Dziś dowiemy się, jakie badania musisz zrobić, zanim zajdziesz w ciążę.

Zanim zajdziesz w ciążę – zrób USG pochwy i piersi

Zanim zajdziesz w ciążę, udaj się do ginekologa, by wykonał on badania USG pochwy i piesi. Jest to ważne, ponieważ stany zapalne i zmiany chorobowe w pochwie mogą utrudnić zajście w ciążę oraz prowadzić mogą do niebezpiecznych powikłań, jeśli dojdzie do zapłodnienia.

Zanim zajdziesz w ciążę – cytologia

Zanim zajdziesz w ciążę, czyli jeszcze przed staraniami zrób badanie cytologiczne. Kobiety powinny robić to badanie przynajmniej raz na dwa lata. Jeśli kobieta jest w zwiększonej grupie ryzyka, powinna wykonywać cytologię co rok. Jest to badanie bardzo ważne, które co roku ratuje życie tysiąca kobiet na całym świecie. To dzięki cytologii można wykryć wszystkie zmiany nowotworowe, które rozwijać się mogą w obrębie narządów rodnych kobiety. Przed ciążą warto je wykonać, ponieważ zmiany nowotworowe mogą rozwijać się szybciej, jeśli kobita jest w tym stanie fizjologicznym.

Zanim zajdziesz w ciążę – badania hormonalne

Kobiety, zanim zajdą w ciążę powinny wykonać szereg badań hormonalnych. Wszystkie zaburzenia w pracy układu hormonalnego mogą doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę lub powikłań, które pojawią się, jeśli kobieta zajdzie w ciążę. Takie powikłania są bardzo niebezpieczne dla płodu. A w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do poronienia.