Zdrowie – nie tylko fizyczne

Niniejszy artykuł pod tytułem Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zdrowie najczęściej kojarzy nam się ze zdrowiem fizycznym, gdy nic nas nie boli i jesteśmy w pełni sprawni. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż zdrowie fizyczne idzie w parze ze zdrowiem psychicznym.

Ciało

Dobre samopoczucie powinno być priorytetem i powinniśmy je pielęgnować za pomocą regularnie wykonywanych badań, uprawiania sportu i wartościowej diety. Te czynniki mają największy wpływ na nasze zdrowie i ewentualne schorzenia lub choroby. Jeżeli człowiek jest zdrowy i w pełni sprawny, potrafi czerpać radość z życia i przenosi tę radość na innych ludzi.

W zdrowym ciele, zdrowy…

Często w społeczeństwie zdrowie psychiczne jest pomijane i zapominane, a to właśnie ono ma największy wpływ na to, jak będziemy funkcjonować w społeczeństwie. Psychika i praca naszego umysłu to podstawowe narzędzia do naszego działania w życiu. Nasze decyzje, kontakty i relacje z ludźmi są bardzo od nich uzależnione, a zdarza się, iż problemy natury psychologicznej są bagatelizowane.

Zrób coś dla siebie

Jak zadbać o umysł? Istnieje kilka prostych kroków, które pomagają w trudnych momentach naszego życia. Otaczaj się ludźmi, którzy motywują do pracy i cieszą się z osiąganych przez Ciebie sukcesów oraz nie skupiaj się na negatywnych osobach. Człowiek jest zbudowany tak, że wysoki poziom stresu może powodować problemy na płaszczyźnie emocjonalnej, więc zadbaj o to, aby odpoczywać i organizować sobie kilka minut relaksu w ciągu dnia. Wysiłek fizyczny także poprawia samopoczucie i dzięki niemu nasze ciało uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dieta połączona z treningami, spacerem lub jogą oczyści nasz umysł i sprawi, że poczujemy się lepiej.

Sięgnij po pomoc

Zdarza się, że nasze starania nie są wystarczające, więc nie powinniśmy się bać poprosić o pomoc specjalistę. Wyróżniamy trzy typy specjalistów, u których możemy zasięgnąć porady: psycholog, psychiatra i psychoterapeuta. Psycholog to osoba, która może postawić diagnozę psychologiczną i pomóc nam w zrozumieniu naszego problemu. Psychiatra jest lekarzem, który jako jedyny może decydować o farmakologii w przypadku bardzo poważnych chorób psychicznych. Natomiast psychoterapeuta to odrębny zawód, zajmie się on naszymi emocjami i niepokojącymi objawami.