Zdrowe pudełka bez chemii

Niniejszy artykuł pod tytułem Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nie od dziś mówi się o tym, że plastikowe opakowania to nie najlepszy pomysł na przechowywanie żywności. Z tworzywa sztucznego może przenikać do pokarmu wiele szkodliwych substancji. Jak można zminimalizować ryzyko użycia szkodliwych substancji? Zapraszamy do lektury!

Dieta pudełkowa – co to takiego?

Dieta pudełkowa to rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu, by samodzielnie przygotowywać zdrowe i kompleksowe posiłki. Ta metoda współczesnego żywienia polega na zamawianiu gotowych, specjalnie skomponowanych posiłków, które są dostarczane w zamykanych pojemnikach wprost do klienta.

Firmy, które oferują tzw. catering pudełkowy, działają na bardzo prostej zasadzie. Wystarczy wybrać spośród różnych rodzajów oferowanych diet interesującą nas opcję (dostępne są różne rodzaje diet, różne rodzaje kaloryczności, a nawet liczba posiłków w ciągu dnia). Następnie wybór ten trafia do doświadczonego dietetyka i szefa kuchni i posiłek jest przygotowany. Po przygotowaniu potrawy jest ona dostarczana (zazwyczaj bezpłatnie) pod wskazany adres, do domu lub do pracy.

Ile kosztuje dieta pudełkowa?

Koszty zamówienia diety pudełkowej zależą w dużej mierze od preferencji zamawiającego posiłek. Przykładowy koszt zamówienia diety optimum złożonej z 5 posiłków dziennie, o kaloryczności wynoszącej 2500 kcal, przez 14 dni w miesiącu, wynosi około 900 złotych. W przeliczeniu na jeden zestaw mamy więc około 65 złotych za 2 pełnowartościowe śniadania, obiad, podwieczorek oraz kolację.

Jeśli chodzi o posiłki Slim, czyli dania o kaloryczności nieprzekraczającej 1500 kcal, za jednodniowy zestaw złożony z 5 posiłków zapłacimy około 60 złotych. Zestaw 2500 kcal dla sportowca będzie nas kosztować nieco więcej, natomiast za zestaw posiłków wegetariańskich zapłacimy od 60 do 70 złotych (5 posiłków). Nieco droższe będą zestawy specjalne, np. Lactose-Free, czyli posiłki pozbawione laktozy. Ta opcja jest jednak dedykowana jedynie osobom, które chorują na nietolerancje pokarmowe, w tym przypadku nietolerancję laktozy.

Jak widać więc, koszty zamówienia cateringu dietetycznego są wyższe niż gdybyśmy przygotowali taki posiłek w domu, ale za to o wiele niższe (i zdrowsze) niż jedzenie na mieście. Aby zachęcić potencjalnych konsumentów, niektóre firmy oferują specjalne ceny na posiłki próbne, a także rabaty, z których można skorzystać, gdy zamawiamy więcej niż jeden zestaw. Takie promocje są szczególnie atrakcyjne dla biur i firm, w których zamawiane są posiłki dla całych grup pracowników.

Korzystasz z cateringu dietetycznego? Uważaj na szkodliwy plastik!

Dzięki firmom oferującym diety pudełkowe klient ma pewność, że dostał zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Decydując się na zamówienie „jedzenia w pudełku”, trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż niektóre opakowania mogą być szkodliwe i niebezpieczne dla człowieka.

Posiłki w ramach diety pudełkowej najczęściej są transportowane w szklanych lub plastikowych pudełkach. Nie wszystkie z nich nadają się do podgrzewania w mikrofali! Pudełka z tworzyw sztucznych, które w wysokiej temperaturze mogą uwalniać szkodliwe substancje to na przykład PET (w których składzie znajduje się polietylen) oraz PVC (które zawierają polichlorek winylu). Po podgrzaniu żywności w tych pudełkach można nieświadomie dodać do posiłku groźne dla organizmu ludzkiego toksyny!

Jak można zminimalizować przenikanie szkodliwych substancji z plastiku do żywności?

Pierwszym i podstawowym krokiem do zminimalizowania ryzyka zatrucia się substancjami przenikającymi do jedzenia z tworzyw sztucznych jest zamiana opakowań plastikowych na szkło oraz papier. W branży cateringowej są ostatnio modne opakowania kartonowe, jak się okazuje, nie bez powodu! Pudełka kartonowe są lekkie, trwałe i skutecznie chronią, a ich produkcja jest w pełni przyjazna dla środowiska.

Kartonowe opakowania to zdrowe pudełka bez chemii!

Producenci kartonowych opakowań, na przykład znana firma Packhelp, ograniczają wykorzystanie chemicznych dodatków, wypełniaczy i farb, rezygnują również ze szkodliwych substancji plastyko podobnych. Papier Chromocard, z którego są wykonane opakowania, posiada niemiecki certyfikat ISEGA, a do wykończenia pudełek są używane specjalne ekologiczne farby, które są bezpieczne dla człowieka. Pionowe pudełka kartonowe są  wprost idealne, by przechowywać i transportować w nich na przykład wypieki lub drugie śniadanie!