Andropauza – co to znaczy dla mężczyzny?

Niniejszy artykuł pod tytułem Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Koronawirus – wszystko co musisz wiedzieć należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Pojęcie andropauzy jest stosowane w kontekście męskiego przekwitania, przez co często bywa utożsamiane z kobiecą menopauzą. Tymczasem choć obydwa terminy mają cechę wspólną, jaką jest upływ czasu, dotyczą jednak zupełnie innego przebiegu procesu wkraczania w wiek podeszły. Nie każdy mężczyzna do końca uświadamia sobie na jakie zmiany w swoim życiu musi być przygotowany. Dlatego też ich pojawienie się, bywa źródłem silnego stresu. Tymczasem odpowiednia wiedza pomaga zrozumieć mechanizmy, jakie zachodzą w czasie andropauzy w ciele i umyśle, i tym samym zmniejszyć dyskomfort związany z ich wystąpieniem. Czym więc jest andropauza i jakie są jej objawy?

Czym jest andropauza?

Andropauza – co to? Jest to określenie używane w odniesieniu do okresu przejściowego pomiędzy wiekiem dojrzałym a starością u mężczyzny. W tym czasie na skutek obniżenia stężenia niektórych hormonów w organizmie w ciele mężczyzny zachodzi wiele zmian, które dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i seksualnej. Te zaś wywołują zmiany w obszarze psychiki mężczyzny.

Zarówno rodzaj, jak i zakres tych zmian jest kwestią indywidualną. Podobnie jak wiek, w którym się pojawiają. Zazwyczaj pierwsze objawy andropauzy występują po ukończeniu przez mężczyznę 50. roku życia. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że andropauza występuje u 40-latków, a nawet 30-latków. Wpływ na czas jej wystąpienia oraz przebieg mają takie czynniki jak uwarunkowania genetyczne, prowadzony styl życia, szczególnie poziom aktywności fizycznej, oraz masa ciała, a także stosowanie używek.

W chaosie zmian

Zmiany fizyczne, jakie zachodzą w czasie andropauzy, mocno wpływają na samopoczucie mężczyzny, znacznie je obniżając. Choć nie zawsze bywają znaczące, ze względu na fakt, iż dotyczą wyglądu zewnętrznego, przekładają się na jakość życia, stając się niekiedy źródłem frustracji. Do najważniejszych zmian fizycznych w czasie andropauzy należy zaliczyć przyrost masy ciała i jednoczesny spadek masy mięśniowej oraz masy kostnej, nadmierne wypadanie włosów, wzrost ciśnienia tętniczego.

Spadek stężenia hormonów przekłada się także na obniżenie poziomu libido i problem z erekcją. Dla wielu mężczyzn życie seksualne w tym czasie nie jest satysfakcjonujące. Warto wspomnieć, że zmiany w obrębie sfery seksualnej nie powodują u mężczyzny utraty zdolności reprodukcyjnych, a jedynie ich osłabienie.

W rezultacie wystąpienia wszystkich tych zmian zarówno dotyczących wyglądu, jak i popędu seksualnego wielu mężczyzn boryka się w okresie andropauzy z obniżonym nastrojem, problemami ze snem i uczuciem ciągłego rozdrażnienia. U niektórych występują stany lękowe i nerwicowe.

Andropauza i co dalej?

Zarówno przebieg andropauzy, jak i umiejętność zmierzenia się z jej konsekwencjami są kwestiami niezwykle indywidualnymi. Niektórym łatwiej godzić się z upływem czasu, innym trudniej. Warto sobie jednak uświadomić, że andropauza to jedynie okres przejściowy, a nowa rzeczywistość wcale nie musi okazać się taka straszna. Wystarczy tylko zmienić swoje nastawienie i zacząć cieszyć się życiem bez względu na okoliczności.